Категорија: Вести

14031015_933913830088361_455538259_n

Заврши асфалтирањето на локалниот пат с.Шопско Рударе-5те Кладенци

Општина Кратово ги реализира завршните градежни активности околу изградба на локалниот пат с. Шопско Рударе до Манастир 5-те Кладенци кој е во должина од 1600 метри. Исто така завршена е и изградбата на селските...

13466405_10155006642858957_7705021013087305826_n

Златковата кула во Кратово во ново руво

По две години реставрациски и конзерваторски активности, Златкова кула во Кратово денеска свечено беше пуштена во употреба од страна на американскиот амбасадор Џес Бејли и министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска. Овој споменик...

logo

Оглас за запишување ученици во прва година во СОУ „Митко Пенџуклиски“ Кратово во учебната 2016/17 година

Врз основа член 42 од Законот за средно образование (Службен весник на Република Македонија 44/1995, 24/1996, 34/1996, 35/1997, 82/1999, 29/2002, 40/2003, 42/2003, 67/2004, 55/2005, 113/2005, 35/2006,  30/2007, 49/2007, 81/2008, 92/2008, 33/2010, 16/2010, 156/2010, 18/2011,...

12494996_1646600202261303_2026394837255085873_n

Богата културно-уметничка програма „Денот на културата“ во сабота во Кратово

Веќе традиционално и ова година во сабота (11.06.2016 година) во Кратово ќе се одржи манифестацијата насловена како Ден на културата 2016. Настанот ќе се одржи пред платото на Домот на културата „Лазар Софијанов“ со...

11427675_10153984393008957_2794321492382609351_n

Јубилејни десет години од манифестацијата „Лесновски Ѕвона“

Советот на манифестацијата Лесновски ѕвона, во чест на македонскиот поет Чедо Јакимовски, Ве поканува на јубилејната Десетта поетска средба која ќе се одржи на 11-ти Јуни 2016 година (сабота) со почеток од 13 часот...

13224972_10206459548513725_183651785_o

Едукација на учениците од четвртто одделение на теми од областа на безбедноста и здравјето

Пивара Скопје АД реализира 45 минутна презентација на сите учениците од четвртто одделение во просториите на ООУ „Кочо Рацин“ Кратово на теми од областа на безбедноста и здравјето на учениците во нивната работна средина...

cea_logo_black

Промоцијата на проектот ” Создавање на можности за вработување на млади во рурални средини”

П О К А Н А Центарот за економски анализи (ЦЕА) и Федерацијата на фармерите на Република Македонија во соработка со Општина Крива Паланка, а поддржани од Делегацијата на Европската Унија во Македонија, со...

pasha16-15-300x199

Митрополитот Г.Јосиф Воскресението Христово го објави во Кратово

На 1-ви Мај 2016 година, во храмот на свети Јован Крстител – Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го објави светлото Воскресение Христово и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се...