Категорија: Вести

12733630_10154639002923957_6653075340274379123_n

Претседателот Иванов заедно со сопругата г-ѓа Маја Иванова, вчера во Кратово присуствуваше на чествувањето на св. Ѓорѓи Кратовски

На достоинствен начин, како што прилега на ликот и делото на заштитникот на градот, кратовчани денес го прославија празникот св.Ѓорѓи Кратовски. Со свечената литургија началствуваше митрополитот кумановско-осоговски г.Јосиф. Во малата црквичка која го носи...

12493563_10154550580118957_7416367041067129369_o

Давид Велковски го фати богојавленскиот крст во Кратово

Православните верници вчера го прославија празникот Богојавление – Водици. Традиционално, празнувањето се одржа со фрлање на крстот во градскиот базен каде средношколецот Давид Велковски успеја најбрзо од сите да дојде до богојавленскиот крст во Кратово. Крстот...

mak-zname_201521412610

Поставен јарбол со македонско знаме

Во дворот на основното општинско училиште „Кочо Рацин“ во Кратово е локацијата каде е поставен јарбол со македонско знаме. Јарболот е висок над  30 метри и е дел од проектот на Владата на Република...

Новогодишна честитка

СРЕЌНА НОВА 2016 ГОДИНА

     Најискрени желби за што подобра Нова Година, посакувајќи во секое семејство да преовладува здравје, љубов, среќа и слога. Среќна Нова 2016 Година!

vesti

НАЦРТ Б-ИНТЕГРИРАНА ЕКОЛОШКА ДОЗВОЛА

Врз основа на член 107 став 13 од Законот за животна средина (Сл.весник на РМ бр.53/05, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 48/10, 124/10, 51/11, 123/12, 93/13,187/13,42/14,44/15 и 129/15), Градоначалникот на општина Кратово ОБЈАВУВА НАЦРТ Б-ИНТЕГРИРАНА ЕКОЛОШКА...

Новогодишна прослава за Децата од дневниот центар

Денеска Етно Вештите Жени од Кратово организираа двочасовна предновогодишна забава во х.Кратис за дечињата од Дневниот центар за посебни потреби. Идејата беше дечињата да не останат во просториите каде што секојдневно престојуваат, и затоа...

DSC03727

Промовирана Монографијата „КРАТОВСКАТА ОБЛАСТ“

Денеска во просториите на Музеј на град Кратово беше промовирана новата географско-историска монографска публикација со наслов „Кратовска област“ од авторот Стојан Насевски – Шлеговски. Авторот изјави дека за овој публицистички труд вложил огромна енергија,...

DSC03717

Новогодишна честитка од дечињата од ООУ „Кочо Рацин“

Градоначалникот денеска имаше средба со учениците од 5-то одделение од Основното Општинско Училиште „Кочо Рацин“ Кратово, кои имаа желба лично да влезат во неговиот кабинет и да му ја честитаат Новата 2016 година со...