Категорија: Вести

Советници од пратеничката група на СДСМ на Советот на општина Кратово не сакаат да гласаат за прашања од општ интерес за граѓаните на општината.

На четиринаесетата седница на Советот на општина Кратово која се одржа на 30.04.2014 година (среда), покрај останатите точки на дневен ред беше предвидена и ставена на гласање Предлог – Програмата за спроведување на општи...

Денес во Општина Кратово беше одбележан денот на првото ослободување на градот.

Денес, Општина Кратово го одбележа денот на првото ослободување на градот, односно на овој ден – 25 април 1944 год.  граѓаните на Кратово за прв пат ја видоа слободата, иако за кратко, за еден...

Митрополитот Кумановско – осоговски г.д-р.Јосиф отслужи Воскресна Литургија во Кратово

На 20 април 2014 г. во храмот на Св. Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско – осоговски г. д-р Јосиф го објави светлото Воскресение Христово и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија верниот...

Децата од градинката ,,Царка Андреевска,, му ги честитаа велигденските празници на Градоначалникот на Општина Кратово

Денес, кога се одбележува Големиот Четврток, децата од ЈОУДГ “Царка Андреевска” од Кратово го посетија Градоначалникот подарувајќи му полна кошничка велигденски јајца со најсрдечни велигденски честитки. Децата ги стоплија срцата на сите со својата...

Општина Кратово се претстави на Меѓународниот саем за туризам

Општина Кратово беше учесник на меѓународниот саем за туризам ,,,Скопје травел маркет 2014,, кој се одржа  на 10, 11 и 12 април на Скопски саем. Кратово го промовираше своето богато културно – историско наследство...

Изложба на слики на Јовица Ивановски во Музеј на град Кратово

Музеј на град Кратово во соработка со Центар за култура ,,Трајко Прокопиев,, од Куманово Ве поканува на :Изложба на слики на Јовица Илиевски по повод 20 години ликовно творештво.Изложбата ќе се отвори на 15.04.2014...

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ,,,МАКЕДОНСКИ ПРАЗНИЦИ И ПРАЗНИЧНИ ОБИЧАИ,, ВО МУЗЕЈ НА ГРАД КРАТОВО

Музеј на град Кратово Ве поканува  на : ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ,,МАКЕДОНСКИ ПРАЗНИЦИ И ПРАЗНИЧНИ ОБИЧАИ,,  од проф.д-р. Марко Китевски, додека    промотор ќе биде проф. д-р. Илија Велев. Промоцијата ќе се одржи на 10.04.2014...

ДЕНОТ НА ШЕГАТА БЕШЕ ОДБЕЛЕЖАН ВО ОПШТИНА КРАТОВО

Денес, плоштадот на општина Кратово беше посебно убав, шарен и разигран.Причина за тоа беше Маскенбалот кој го приредија децата од  детската градинка ,,Царка Андреевска,,  децата од Дневниот центар за лица со посебни потреби и...

Во недела на ТВ Сител премиерно ќе се емитува документарниот филм за Кратово и кратовчани

Почитувани, Документарниот филм за Кратово и кратовчани кој екипата на ТВ Сител во соработка со Општина Кратово го снимаше во текот на месец февруари , премиерно ќе се емитува на 30.03.2014 год.(недела) во 21.00...