Месечна архива: февруари 2015

Општина Кратово го одбележа големиот јубилеј и го прослави својот патрон

Општина Кратово го прослави својот патрон Свети Ѓорѓи Кратовски и го одбележа големиот јубилеј од 500 години со тридневно чествување. Тридневната програма ,,Во слава и чест на свети Ѓорѓи Кратовски – 500 години од...

КМФ Кратово го освои турнирот во чест на Свети Ѓорѓи Кратовски

КМФ Кратово го освои турнирот организиран по повод патрониот празник на град Кратово „Свети Ѓорѓи Кратовски 2015“ со триумф во финалето над Про Спорт Лукас  со резултат од 7-1. Пехарот го крена капитенот Горан...

Духовна академија „Свети Ѓорѓи Кратовски – Со љубов те славиме“

Машкиот хор „Св. Нектариј Битолски“ е формиран во 2006 година и е хор кој редовно настапува на неделните и празничните богослужби во храмот „Рождество на Пресвета Богодорица“ – Битола. Покрај литургиските обврски на хористите,...

Програма во слава и чест на Св.Ѓорѓи Кратовски – 500 година од упокојувањето

22.02.2015 (недела) – Централна прослава – 08.30 ч. – Света Архиерејска Литургија на Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан во сослужение со Митрополитот Кумановско – Осоговски г. д-р Јосиф во црковниот храм Свети Ѓорѓи Кратовски...

Донација на „Тинекс“ за поплавените подрачја во с. Трновац

Компанијата „Тинекс“ во соработка со Општина Кратово и Општинската организација на Црвен Крст – Кратово, денеска  донираше 300 балони водаво вредност од 20.000,оо денари за потребите на жителите во село Трновац – Кратово кои...

Програма

    ВО СЛАВА И ЧЕСТ НА СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ 500 ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО (22.02.2015 – 24.02.2015)   Во чест на големиот јубилеј 500 години од упокојувањето на патронот и заштитник на Кратово –...

20-тина дечиња од општината беа дел од Проектот на Владата на РМ за бесплатен зимски одмор

Од 03 јануари до 08 јануари 2015 година во детското одмаралиште „Пелистер“ Битола, 23 дечиња од општината оваа зима својот зимски одмор го поминаа бесплатно во Битола, кои беа дел од Проектот за користење...