Месечна архива: април 2015

Изложба – графики Момчило Аврамовски

На 29.04.2015 год. (среда) во Изложбениот салон на Музејот на град Кратово со почеток во 12 и 30 часот ќе се отвори изложбата на графики на академскиот уметник Момчило Аврамовски. Се работи за триесеттина...

Футсалот е новата забава за кратовчани

Футсалот е новата забава за кратовчани, а за тоа најзаслужни се фудбалерите на КМФ Кратово, кои пролетва се незапирливи и газат се пред себе. Последната жртва на менито на кратовци беше досегашниот лидер Шкупи,...

Известување за Проект на УСАИД

Почитувани, Ве известуваме дека во рамките на Проектот на УСАИД за развој на мали и средни бизниси на територијата на Североисточниот плански регион кој ги опфаќа општините Куманово, Липково, Старо Нагоричане, Крива Паланка, Ранковце...

СПОРТ: КМФ Кратово исчекори кон елитата

Голема победа за големи три бода и исчекор кон Првата лига. Вака накусо може да се опише вчерашната победа на КМФ Кратово над директниот конкурент за влез во елитата, составот на Цико од Стојаково....

Известување

На ден 16.04.2015 год. – четврток во 10 часот во просториите на општинската зграда ќе се одржи информативен состанок во врска полагање на испитот за добивање на лиценца за такси возач. На состанокот ќе...

Велигденски подарок од најмалите дечиња

Најмалите дечиња од општинската градинка „Царка Андреевска“ денеска со полна кошница шарени велигденски јајца и велигденски честитка го посетија Градоначалникот на општина Кратово г-дин Мите Андоновски. Градоначалникот им се заблагодари за прекрасните Велигденски песнички...

Прославување на големиот Христијански празник Велигден

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 10 април 2015 година (петок), Велики Петок, петок пред Велигден е неработен ден...