Годишна архива 2016

15800889_1554459457903207_969414082_n

Новогодишни пакетчиња за децата со посебни потреби во Кратово

На штитениците од Дневниот центар за деца со посебни потреби и на 36 деца од социјално загрозени семејства од општина Кратово градоначалникот Мите Андоновски вчера им подари новогодишни пакетчиња и им ја честита Новата 2017 година....

dsc03847

МАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“

МАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“ 05.01.2017 година 13.00 часот Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово Влезот е слободен Веќе петта година по ред, во организација на општина Кратово и Музејот на град...

david-se-smee

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ, ДА ДОНИРАМЕ!

Давид С. од Кратово има 12 години и боледува од тумор на левото колено. На Давид му е потребна нашата помош за да може да го продолжи лекувањето во странство. ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ, ДА...

15338815_1288166374539907_6309390362258883759_n

Хуманитарната акција за донирање на зимници и храна во рамиките на општинскиот проект „Заедно сме посилни“ успешно завршена

Зимниците собрани за време на хуманитарната акција „Да бидеме хумани“ реализирана во рамките на проектот „Заедно сме посилни“ во текот на изминатиот месец беа доставени до социјално загрозените граѓани. Во рамките на оваа хуманитарна...

dsc_0432

Сабота, новогодишен концерт на КУД „Ефрем Каранов“

Во Мултимедијалниот центар (Кино сала) во сабота – 17.12.2016 година ќе се одржи традиционалниот новогодишен концерт на КУД „Ефрем Каранов“ Кратово кој ќе го води професорот Љупчо Маринковски. Почетокот на концертот е закажан за 18 часот....

15241215_1219926294740700_3895234479464408477_n

Во Кратово одбележан светскиот ден на лицата со попреченост

По повод Светскиот ден на лицата со инвалидност 3-ти декември делегација од општина Кратово денеска го посети Дневниот центар за деца со посебни потреби. Општина Кратово постојано го поддржува Центарот за деца со посебни потреби, така...

30112016173054_web_unnamed_1

„Ден на дрвото – засади ја својата иднина“

На територијата на градот Кратово се засадија повеќе различни видови на дрвја, дел листопадни, дел зимзелени, во рамки на традиционалната манифестација „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, која се одржува по 17-ти...

dsc04504

Донациите од Кратовската Комиријада дистрибуирани до оние на кои им се најпотребни

Донациите во парични средства собрани за време на хуманитарната акција во рамките на манифестацијата „Кратовска Комиријада – 2016“ беа наменети за најранливите категори на граѓани од општината. Претставници од Општина Кратово во соработка со...

15167536_1392934950751522_3920899490577406298_o

Посета на кинеска делегација од градот Џинченг во Општина Кратово

Висока кинеска делегација од градот Џинченг вчера и денес е во посета на општина Кратово, каде оствари средба со првите луѓе во локалната самоуправа и локалната бизнис – заедница. По ланската посета на кинескиот...