Годишна архива 2016

13173711_814416391991843_6379490873998330262_n

Малински Фото Фестивал во недела во Кратово

Фото клубот Куманово има чест по трет пат да Ве покани на првиот фестивал на фотографија во Македонија „Малински Фото Фестивал“ кој започнува на 21.05.2016 година во 12 часот во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, а...

13224972_10206459548513725_183651785_o

Едукација на учениците од четвртто одделение на теми од областа на безбедноста и здравјето

Пивара Скопје АД реализира 45 минутна презентација на сите учениците од четвртто одделение во просториите на ООУ „Кочо Рацин“ Кратово на теми од областа на безбедноста и здравјето на учениците во нивната работна средина...

cea_logo_black

Промоцијата на проектот ” Создавање на можности за вработување на млади во рурални средини”

П О К А Н А Центарот за економски анализи (ЦЕА) и Федерацијата на фармерите на Република Македонија во соработка со Општина Крива Паланка, а поддржани од Делегацијата на Европската Унија во Македонија, со...

pasha16-15-300x199

Митрополитот Г.Јосиф Воскресението Христово го објави во Кратово

На 1-ви Мај 2016 година, во храмот на свети Јован Крстител – Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го објави светлото Воскресение Христово и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се...

28042016145637_DSCF6323

Дечињата од детската градинка во посета кај Градоначалникот

Дечињата од детската градинка „Царка Андреевска“ од Кратово денешниот ден го искористија за посета на кабинетот на градоначалникот Мите Андоновски, заедно со своите учителки и директорката Ленка Јовановска, дечињата му подарија шарени велигденски јајца...

1f6f2ac63755b9da9619796fb956617abf79a9ded11c2c18393f4c7a37ef07aa

Учество на општина Кратово на Саем за туризам 2016

Саемите се единствената можност за квалитетно претставување на туристичката понуда, запознавање на нови деловни партнери, истражување на пазарот и поставување на темел за идната маркетинг стратегија. Туризмот како стопанска гранка неминовно се вклопува во...

deratizacija1

Извршена дератизација на подрачјето на општина Кратово

Општина Кратово изврши пролетна дератизација за уништување на глодари, согласно Годишната програма за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести за 2016 година. За да се спречи евентуалната појава на заразни болести...