Годишна архива 2016

12493563_10154550580118957_7416367041067129369_o

Давид Велковски го фати богојавленскиот крст во Кратово

Православните верници вчера го прославија празникот Богојавление – Водици. Традиционално, празнувањето се одржа со фрлање на крстот во градскиот базен каде средношколецот Давид Велковски успеја најбрзо од сите да дојде до богојавленскиот крст во Кратово. Крстот...

DSC02282

Богојавление – Водици

Ве известуваме по повод големиот христијански празник „Богојавление“ – Водици, на ден 19.01.2016 година (вторник), во 11 часот на градскиот базен во Кратово ќе се изврши голем Богојавленски водосвет – фрлање на православниот крст...

mak-zname_201521412610

Поставен јарбол со македонско знаме

Во дворот на основното општинско училиште „Кочо Рацин“ во Кратово е локацијата каде е поставен јарбол со македонско знаме. Јарболот е висок над  30 метри и е дел од проектот на Владата на Република...

Новогодишна честитка

СРЕЌНА НОВА 2016 ГОДИНА

     Најискрени желби за што подобра Нова Година, посакувајќи во секое семејство да преовладува здравје, љубов, среќа и слога. Среќна Нова 2016 Година!