„Богојавление“ – Водици

Ве известуваме по повод големиот христијански празник Богојавление“ – Водици, на ден 19.01.2017 година (четврток), во 11 часот на Градскиот базен во Кратово ќе се изврши голем Богојавленски водосвет – фрлање на православниот крст под покровителство на Градоначалникот на општина Кратово.

За најсреќниот граѓанин кој ќе го фати крстот следува награда телевизор.

Општина Кратово Ве поканува во четврток (19.01.2017 год.) со почеток од 10 часот на Градскиот базен во Кратово да бидете дел од овој традиционален верски настан и заеднички да го прославиме овој убав ден со топол чај и ракија.

За многу години!

12493563_10154550580118957_7416367041067129369_o 12565530_10154550582733957_729707209578078891_n

facebooktwittergoogle_pluslinkedin